Sony Bank, Bu Altcoin’i Seçti: Stablecoin Çıkaracak!

Sony Bank, Polygon Blockchain’de bir stablecoin çıkarmak için çalışmalar yürütüyor. Ayrıca, stablecoin’leri grubun oyun mülklerine uyarlamanın yollarını araştırıyor. Banka, Polygon’u seçmesinin nedenlerini de açıkladı!

Sony Bank, stablecoin denemesi için Polygon’u seçti!

Bir Nikkei raporuna göre, Japon oyun ve eğlence holdinginin bankacılık kolu olan Sony Bank, itibari para birimine sabitlenmiş kendi stablecoin’ini çıkarmak için bir kavram kanıtı (proof of concept) başlattı. Deneme’yi önde gelen Blockchain projelerinden Polygon (MATIC) üzerinde gerçekleştirecek. Rapora göre Sony, Polygon’u düşük ödeme ve havale ücretlerinin avantajları nedeniyle seçti. Ayrıca Sony, şirketin oyun ve spor alanındaki fikri mülklerini tanıtmak için stablecoin kullanımını araştırıyor.

Nikkei’nin haberine göre Sony’nin stablecoin deneyi, Japon yeni destekli stablecoin’lerin transferiyle ilgili yasal sorunları değerlendirecek. Bu yüzden, birkaç ay devam etmesi bekleniyor. Geliştirmeyi Belçika merkezli Blockchain firması SettleMint’e yürütecek.

Teknoloji devi Blockchain alanında çeşitli çalışmalar yürütüyor

Sony Group son zamanlarda Web3 gelişimini aktif olarak genişletiyor. Geçtiğimiz ay, video oyunu bölümü, oyun kullanıcılarına oyun içi varlıkları kullanmada daha fazla esneklik sağlamak için NFT’leri benimsemek üzere bir patent talebinde bulundu. Küresel holding ayrıca Astar Network’ün temel geliştiricisi Startale Labs ile birlikte çalışıyor. Bu işbirliğiyle Sony’nin kendi halka açık Blockchain ağını kurmaya çalışıyor. Startale CEO’su Sota Watanabe, projenin bir buçuk yıllık geliştirme sürecinin ardından şu anda yürütme aşamasında olduğunu söyledi.

Japonya’daki stablecoin faaliyetleri artıyor

Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere, stablecoin TerraUSD’nin çöküşü piyasayı sarstı. Bu süreçte, acil düzenleme talepleri gündeme geldi. Kullanıcıları korumayı amaçlayan Japonya da harekete geçti. Bu doğrultuda stablecoin’lere ilişkin bir düzenleyici çerçeve hazırladı. Bu düzenlemeler geçen yıl Haziran ayında yürürlüğe girdi. Düzenleme, yerel stablecoin’lerin yen ya da başka bir itibari para birimine bağlı olmasını ve sahiplerinin bunları nominal değer üzerinden kullanabilmesini şart koşuyor.

O zamandan beri, kripto ve finans firmaları Japonya’da stablecoin çıkarmayı keşfetmeye başladı. Geçtiğimiz Eylül ayında Binance Japan, yerel banka MUFG ile ortaklık kurdu. Bu ortaklık kapsamında itibari paraya pegli stablecoin’lerin ihracını araştırıyor. USDC ihraççısı Circle da geçtiğimiz Kasım ayında yerel bankacılık devi SBI Holdings ile ortaklık kurarak dünyanın en büyük ikinci stablecoin’i olan USDC’nin Japonya’da dolaşımını araştırdı. Bu haftanın başlarında, Japonya’da bölgesel bir banka olan Hokkoku da stablecoin işine girdi. Banka, ülkenin Tochika adlı ilk banka mevduatı destekli stablecoin’ini piyasaya sürdüğünü duyurdu. Stabilcoin’in Ishikawa vilayetindeki Suzu şehrindeki belirli perakende mağazalarında kullanım imkanı olacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir